Chirurgia stomatologiczna– godziny przyjęć i e-wizyt

Poniedziałek

15:00 - 19:00

Czwartek

15:00 - 19:00

Jednym z podstawowych działów stomatologii, którym zajmujemy się w naszej placówce jest chirurgia stomatologiczna. Zaliczamy tu zabiegi związane z trudnymi zębami do ekstrakcji, wszczepianiem implantów, usuwaniem zębów zatrzymanych, usuwaniem zmian na błonach śluzowych jamy ustnej, czy przygotowaniem kości do wszczepiania implantów.

Zakres Usług:

Chirurg szczękowo twarzowy
Dr n. med. Maciej Rysz

Zęby Zatrzymane

Prawie każdy nas ma problemy zdrowotne związane z zębami zatrzymanymi. Mogą to być ósemki czyli zęby mądrości, kły, ale także każdy inny ząb. Usunięcie takiego zęba jest dla wielu pacjentów dużym przeżyciem, wiąże się ze stresem i często niepotrzebnym strachem.

Usunięcie zęba zatrzymanego może być niezwykłym wyzwaniem i przeżyciem również dla … niedoświadczonego dentysty, lub nawet specjalisty zajmującego się zupełnie inną dziedziną medycyny. To właśnie stąd biorą się często przerażające historie opisywane przez znajomych , członków rodziny, o krwawych, wielogodzinnych próbach usunięcie zęba mądrości.

Dłutowanie zębów zatrzymanych jest w istocie dość łatwym zabiegiem, jeżeli wykonuje go specjalista chirurg szczękowy, a gabinet jest odpowiednio przygotowany. Do każdego tego typu zabiegu podchodzimy z uwagą, dbając o jak największe zmniejszenie dolegliwości u naszych pacjentów. Stosujemy zasady aseptyki, czyli czystości chirurgicznej, pracując w warunkach sterylnych. Informujemy o możliwych powikłaniach, przekazujemy zalecenia pozabiegowe, których należy przestrzegać. Dzięki temu usunięcie zęba zatrzymanego nie musi być zapamiętane przez pacjenta na całe życie.

Istnieją bardzo liczne wskazania do usunięcia zębów zatrzymanych, spośród których najczęstsze to tak zwane utrudnione wyżynanie zęba związane z nawracającymi zakażeniami nasilającymi się często w najmniej spodziewanym momencie ( tuż przed urlopem). Wyżynający się ząb zatrzymany zwykle nigdy nie wyjdzie samodzielnie, ponieważ jest blokowany przez inne zęby, kość, torbiel. Dlatego nie ma co zwlekać z jego usunięciem – ząb nie wyrośnie w pełni, za to infekcja i ból nawróci. Drugim częstym wskazaniem jest leczenie ortodontyczne. Zdecydowanie korzystniej jest usunąć zęby zatrzymane przed założeniem aparatu. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego może się okazać, że naciskające na inne zęby ósemki niweczą efekt estetyczny i z powrotem powodują stłoczenia. Poza tym usunięcie zębów mądrości przed leczeniem ortodontycznym, a po nim, to kilka lat różnicy. Tymczasem dużo mniej dolegliwości przy tym zabiegu mają młodsi pacjenci.

Istnieje wiele innych wskazań, niezależnie od nich do zabiegu należy być odpowiednio przygotowanym, czyli posiadać pantomogram lub CBCT i nie być na czczo ! (nie dotyczy zabiegów w znieczuleniu ogólnym).

Niezwykle ważna jest przestrzeganie prostych zaleceń pozabiegowych, czyli:

 • dbanie o czystość w jamie ustnej, szczotkowanie zębów, płukanie ust płukanką stomatologiczną lub chociaż przegotowaną wodą;
 • stosowanie zimnych okładów, zwłaszcza w ciągu pierwszych 20 godzin od zabiegu. Po tym czasie okłady nie przynoszą już ulgi, a ich stosowanie jest nużące dla pacjenta;
 • stosowanie antybiotyku jeśli jest to konieczne i zalecone;
 • zakaz wysiłków statycznych, czyli tak zwanych ekwiwalentów próby Valsalwy, zwłaszcza w przypadku górnych zębów. Oznacza to konieczność unikania wysiłku wiążącego się z dużym napięciem, czyli dźwiganie zakupów, wyjmowanie dziecka z łóżeczka. Może dojść wówczas do krwawienia lub powstania połączenia ustno – zatokowego.
 • kontrola rany za około tydzień, dziesięć dni.

Tego typu zabiegi wykonujemy najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Istnieje również możliwość (w uzasadnionych przypadkach) usuwania zębów zatrzymanych w znieczuleniu ogólny. Konieczny będzie wówczas minimum dwu dniowy pobyt w szpitalu i dużo wyższy koszt takiego zabiegu.

Resekcja wierzchołka korzenia

Jest to zabieg polegający na odcięciu chorej, górnej części korzenia zęba. Po długo trwających zapaleniach, nieudanym leczeniu kanałowym, rzadziej po urazach może dojść do powstania torbieli wokół wierzchołka korzenia. Często jest to nazywane zapaleniem okołowierzchołkowym (okw) lub torbielą, w zależności od wielkości zmiany widocznej na rentgenie. Wówczas zmianę należy usunąć wraz z fragmentem korzenia. Ząb musi być przeleczony wcześniej kanałowo. Zabieg należy wykonać dokładnie i precyzyjnie usuwając całą zmianę. Nieodzowne jest odpowiednie przygotowanie gabinetu i stosowanie zasad aseptyki, czyli czystości chirurgicznej podczas zabiegu. W razie konieczności, w trakcie resekcji wspomagamy się lupami chirurgicznymi i specjalnymi mikro narzędziami, by uniknąć nawrotu zakażenia.

Należy podkreślić , że resekcja wierzchołka korzenia nie zawsze kończy się pozytywnie, pomimo dobrze wykonanego zabiegu. Zabieg ten polega na skróceniu korzenia, czyli ząb jest słabiej osadzony w kości niż w normalnych warunkach. Dlatego może ulec rozchwianiu i wówczas należy go usunąć. Mimo to, jest to często wykonywana procedura umożliwiająca pozostawienie zęba, zamiast jego usunięcia.

Zabieg wiąże się z niewielkim nacięciem błony śluzowej. Powstały ubytek w kości można wypełnić materiałem kościozastępczym. Unika się w ten sposób nieestetycznego zapadnięcia w miejscu usuniętej zmiany i poprawia gojenie kości.

Przygotowanie zabiegu to wykonanie aktualnego zdjęcia zębowego danej okolicy i w razie konieczności pantomogramu lub CBCT. Należy być najedzonym przed zabiegiem.

Zalecenia pozabiegowe to:

 • dbanie o czystość w jamie ustnej, szczotkowanie zębów, płukanie ust płukanką stomatologiczną lub chociaż przegotowaną wodą;
 • Podczas szczotkowania należy uważać by nie zerwać szwów;
 • stosowanie zimnych okładów, zwłaszcza w ciągu pierwszych 20 godzin od zabiegu. Po tym czasie okłady nie przynoszą już ulgi, a ich stosowanie jest nużące dla pacjenta;
 • stosowanie antybiotyku jeśli jest to konieczne i zalecone;
 • kontrola rany za około tydzień, dziesięć dni.

Połączenie ustno – zatokowe

Połączenie ustno – zatokowe dotyczy górnych zębów, czyli tych osadzonych w szczęce. Powstaje najczęściej podczas usuwania zębów, resekcji wierzchołków górnych zębów, rzadziej podczas wszczepiania implantów przez nieodpowiedzialnego dentystę , lub w wyniku urazu. Powstanie połączenia ustno – zatokowego wiąże się z nieprzyjemnymi dla pacjenta konsekwencjami. Pomiędzy jamą ustną a zatoką szczękową, a więc i nosem powstaje kanał, przez który przepływają płyny. Pijąc jakikolwiek napój, jego część trafia do żołądka, a część do nosa. Połączenie ustno – zatokowe nie zarasta, lecz nabłonkuje co następnie wywołuje zapalenie zatok.

Chirurgiczne zaopatrzenie połączenia ustno – zatokowego polega na odpowiednim jego zaszyciu przy użyciu technik chirurgicznych zwykle w znieczuleniu miejscowym. Jednak szczegółowe postępowanie, jest zależne jest od kilku czynników:

 • Czy w świetle zatoki jest ciało obce – resztka korzenia, implant, narzędzie endodotnyczne? Jeżeli tak, należy to ciało obce usunąć.
 • Ile czasu minęło od powstania połączenia ustno – zatokowego? Jeżeli pacjent pilnie (24 godziny) nie zgłosi się do chirurga konieczna może być również operacja zatoki szczękowej w znieczuleniu ogólnym.

Przed chirurgicznym zaopatrzeniem połączenia ustno – zatokowego konieczne jest wykonanie badań obrazowych – rtg okolicy gdzie jest połączenia, pantomogramu, ewentualnie CBCT, w zależności od wywiadu rtg wg Watersa lub klasycznej tomografii komputerowej zatok obocznych nosa.

Zalecenia pozabiegowe obejmują:

 • zakaz wysiłków statycznych, czyli tak zwanych ekwiwalentów próby Valsalwy!! Oznacza to konieczność unikania wysiłku wiążącego się z dużym napięciem, czyli dźwiganie zakupów, wyjmowanie dziecka z łóżeczka. Może dojść wówczas do krwawienia i ponownego powstania połączenia ustno – zatokowego;
 • dbanie o czystość w jamie ustnej, szczotkowanie zębów, płukanie ust płukanką stomatologiczną lub chociaż przegotowaną wodą;
 • podczas szczotkowania należy uważać by nie zerwać szwów;
 • stosowanie zimnych okładów;
 • stosowanie antybiotyku zaleconego empirycznie lub w razie wskazać antybiotyku celowanego;-
 • kontrola rany za około tydzień, dziesięć dni.

Zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym

W naszej ofercie znajdziecie Państwo także możliwość znieczulenia ogólnego w ośrodku prywatnym. Istnieje możliwość wykonania praktycznie każdego z zabiegów z zakresu chirugi stomatologicznej w znieczuleniu ogólnym. Związane jest to z pobytem w szpitalu (zwykle dwa dni), odpowiednim przygotowaniem i większymi kosztami które ustalamy indywidualnie w zależności od zakresu operacji. Przed znieczuleniem ogólnym zlecamy do wykonania badania morfologii i biochemii krwi, krzepliwości, a jeżeli jest to potrzebne, także rentgen płuc i EKG.

W zależności od stanu zdrowia może być konieczne wykonanie innych badań.

Cennik

Cena PLN Cena EUR
Konsultacja w gabinecie 250 50-70
e -Wizyta konsultacja telefoniczna 250 50
Ekstrakcja zęba mlecznego 150 20
Ekstrakcja zęba stałego 130 - 180 35 - 45
Podsypanie kości po ekstrakcji 600 160
Usunięcie zęba „ósmego”, zatrzymanego 800 180
Dłutowanie korzeni 700 - 800 200
Usunięcie zęba zatrzymanego piłą piezoelektryczną 750 190
Założenie PRF 100 30
Szwy 40 10
Plastyka połączenia ustno - zatokowego 250 70
Resekcja wierzchołka korzenia od 900 200
Hemisekcja 350 90
Badanie histopatologiczne od 400 90-140
Nacięcie ropnia wewnątrzustnie 110 30
Płukanie ropnia 50 10
Plastyka wędzidełka 250 70
Usunięcie kieszeni dziąsłowej 110 30
Wycięcie zmiany błony śluzowej lub wargi 250 70
Odsłonięcie zęba zatrzymanego z założeniem zamka ortodontycznego 500 130
Podniesienie dna zatoki szczękowej przez przedsionek (wraz z materiałami) 3500 890
Podniesienie dna zatoki szczękowej przez wyrostek (wraz z materiałami) 1800 450
Przeszczep tkanki łącznej z podniebienia 1000 250
Regeneracja kości z materiałami 1300 - 2800 310 - 700
Wszczepienie implantu OSSTEM 3000 700
Wszczepienie mini implantu OSSTEM pod protezę osiadającą 1900 500
Odsłonięcie implantu i śruba gojąca 200 50
Usunięcie implantu 1300 310
Czapeczka do protezy osiadającej mini implantu 250 70
Korona porcelanowa na łączniku tytanowym 2500 600
Korona porcelanowa na łączniku porcelanowym 2600 650
Zdjęcie szwów po zabiegu w gabinecie bezpłatnie free

Umów wizytę on-line